Ostim Teknopark PROTA Teknoloji Üretim Atölyesi Açıldı

Ostim Teknopark PROTA Teknoloji Üretim Atölyesi Açıldı
02.11.2023, 00:00

Yenilik ve teknolojiye büyük yatırım

PROTA Teknoloji Üretim Atölyesi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın teşrifleriyle açıldı.

Ostim Teknopark PROTA Teknoloji Üretim Atölyesi Açılış Töreni T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın teşrifleriyle gerçekleştirildi. Açılış konuşmalarının ardından ziyaretçiler PROTA Teknoloji Üretim Atölyesi’ni yerinde inceleme imkanı buldu ve PROTA’da 3 boyutlu metal yazıcıyla üretilen plaket, çift kollu endüstriyel robot tarafından Bakan Kacır’a takdim edildi.

“PROTA Teknoloji Üretim Atölyesi referans konumuna yükselecek”

Bakan Fatih Kacır açılış konuşmasında "Prota Teknoloji Üretim Atölyesi, modern makine, ekipman parkı ve proaktif danışmanlık destekleriyle, Türkiye'de ve Avrupa'da benzer gelişim hikayeleri gösteren altyapılar için referans konumuna yükselecek" dedi. Teknoloji ve sanayi atılımlarının önemli bir unsurunun, güçlü uluslararası iş birliği mekanizmaları olduğunu belirten Kacır, “Bu mekanizmalardan ülke olarak en fazla entegre olduğumuz ve katkı sunduğumuz yapılar ise AB programları. Ülkemiz, sanayi ve teknoloji alanlarındaki bu güçlü bağı ve altyapısıyla, AB programlarından her geçen gün daha da fazla istifade ediyor. Dünyanın en yüksek bütçeli kamu Ar- Ge programı olan Ufuk Avrupa'da 391 proje ile 233,6 milyon euro fonu ülkemize kazandırdık.” dedi.

Ostim Teknopark'ın, sanayi ve teknoloji iş birliğini geliştiren, Türkiye'nin en güzide cazibe merkezlerinden olduğunu aktaran Kacır, "Bugün gururla söyleyebilirim ki OSTİM sanayi ve teknoloji ekosistemi, kökleri ve dalları hızla büyüyen genç bir ağaç gibi Ankara'nın üretim ve yenilik çevresini kuşatıyor. Ostim Teknopark içinde kurulan modern PROTA Teknoloji Üretim Atölyesi ile bu ekosistem daha da kök salacak ve genişleyecek.” diyerek projenin önemine vurgu yaptı.

“Ostim Teknopark’ı, OSTİM ekosisteminin tamamlayıcısı olarak düşündük”

OSTİM OSB ve Ostim Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın açılış konuşmasında “Türkiye’deki diğer teknoparklardan daha farklı bir konsept geliştirdik. Sadece ofislerin olduğu, tasarımların yapıldığı bir teknopark değil bunların hayata geçirilmesi için belli ortamların oluşturabileceği bir ekosistemi de beraberinde yaptık. Bugün açılışını yaptığımız atölye de bu ekosistemin bir başka tamamlayıcı unsuru oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ve Avrupa Birliği desteği ile bu projeyi yaptık. Bakanlığımıza bu konuda minnettarız, böyle bir projeyi bölgemize kazandırdıkları için emeği geçenlere yürekten teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Ostim Teknopark’ta bulunan firmalarımıza katkı sağlayacak bu yapı, yalnızca burada bulunan firmalara ya da OSTİM Ekosistemine özel değil, diğer teknoparkların firmaları, üniversitelerimizin projeleri de burada prototip yapma şansına sahiptir, diyen Aydın  “Bu projeye destek veren bakanlığımıza ve AB delegasyonuna teşekkürlerimi iletirken, proje mimarı Genel Müdürümüz Derya Çağlar’a da 4 yıla yakın süren emekleri ve çabaları için teşekkür ediyorum.” dedi.

PROTA Teknoloji Üretim Atölyesi’ni alnımızın akıyla sonuçlandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz”

Ostim Teknopark Genel Müdürü Derya Çağlar “Bugün bizim için son derece heyecanlı ve mutlu bir gün, nedeni ise büyük umutlarla ve beklentilerle başlattığımız PROTA Teknoloji Üretim Atölyesi’ni alnımızın akıyla bu günlere ulaştırarak açılışımızı yapmanın sevincini ve gururunu yaşıyoruz” diyerek PROTA Teknoloji Üretim Atölyesi’nde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür etti ve atölyenin tüm Türkiye’ye hayırlı olmasını diledi.